18 Yaşındaki Hacker $134.000’lık Kripto Para Çaldı!

Japonya’da yaşayan 18 yaşındaki bir zanlı kripto para çaldığı gerekçesiyle Utsunomiya kentindeki savcılığa sevk edildi. Yerel haber kaynakları tarafından 14 Mart Perşembe günü bildirilen haberlerde şüphelinin 15 milyon yen ya da yaklaşık 134 bin dolar değerinde kripto parayı yasa dışı yollarla ele geçirdiği ifade ediliyor. Kripto paraların yer aldığı sanal alemde gerçekleştirilen suçların cezasız kalmaması kullanıcıların piyasaya duyduğu güveni artırabilir.

Dijital Cüzdana Saldırdı

18 yaşındaki siber suçlunun bir dijital cüzdana saldırıda bulunarak habere konu olan soygunu gerçekleştirdiği belirtiliyor. Zanlının Monappy adındaki cüzdandan tam 15 milyon yen değerinde kripto para çaldığı bilgisi verildi. Yerel kaynaklara göre zanlı bu soygunu 14 Ağustos ile 1 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Saldırganın toplamda 7.700 kripto para kullanıcısını mağdur ettiği ifade ediliyor.

Tor yazılımlı bir internet tarayıcısından faydalanan zanlı böylelikle web trafiğini anonimleştirebildi. Ancak polis web sağlayıcısında kaydedilen iletişim kayıtlarını analiz ederek saldırganı tespit etmeyi başardı. Cointelegraph’ta yer alan haberde zanlının suçlamaları kabul ettiği belirtiliyor.

Kriptolar Güvenli Mi?

Bu tür siber saldırıların ardından kullanıcıların aklına “kripto paralar güvenli mi?” sorusu geliyor. İtibari paraların bulunduğu dijital platformlarda olduğu gibi kripto para alanında da kötü amaçlı kişiler kullanıcıların varlıklarına kast edebiliyor. Kullanıcıların bu tür saldırılarda mağdur olmaması için dikkatli davranması gerekiyor. Ancak bazen kripto para cüzdan sağlayıcıların sistem açıklarından kaynaklı saldırıların da yaşandığını görüyoruz. Güvenlik güçlerinin bu tür saldırganları tespit edip yakalayabilmesi kullanıcılara güven verecek cinsten.

 

Kaynak: Cointurk

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>