Basel Komitesi’nden Kritik Kripto Para Raporu

Uluslararası bankacılık kurumu Basel Bankacılık Teftiş Komitesi’nin (BCBS) bugün yayımladığı kripto para raporunda açık bir şekilde kripto para sektörünün bankaları ve finansal istikrarıtehdit ettiği yazıldı.

BCBS Raporu

BCBS, İsviçre bankası BIS’in desteklediği ve 60 ülkenin merkez bankasının bir araya gelerek oluşturduğu uluslararası bir bankacılık kurumu. Cointelegraph’ın haberine göre kurumun bugünkü raporunda, kripto sektörünün güçlü bir şekilde büyümesinin “finansal istikrar kaygıları doğurabileceği ve bankaların karşılaştığı riskleri artırabileceği” şeklinde ciddi bir uyarıda bulunuluyor. Kripto para piyasasının an itibariyle küresel finansal sisteme karşı oldukça küçük ölçekli olmasına rağmen risklerin mevcut olduğu belirtiliyor.

BCBS raporunda bununla birlikte kripto varlıkların değişim veya değer saklama aracı olarak (paranın iki ana işlevi) “güvenilir olmadığı” savunularak “kripto para”nın aslında yanlış bir adlandırma olduğu ima ediliyor. Kripto varlıkların yasal ödeme aracını temsil etmediği ve “herhangi bir hükümet veya kamu kurumu tarafından desteklenmediği” not düşülüyor.

Bankalar ve Kripto

Kripto paralara ilişkin kara para aklama, terörizm finansmanı, dolandırıcılık ve hack gibi riskleredikkat çeken BCBS, raporda bankaların kripto paralarla hizmet vermesi için karşılaması gereken minimum gerekliliklerin olduğu bir listeye yer verdi.

BCBS’nin ilk önerisi, bankaların bu alanda mevcut risklerin yeterli bir şekilde değerlendirilmesi için gerekli teknik uzmanlığa sahip olması. Bankaların aynı zamanda açık ve verimli bir risk yönetim sistemine sahip olması ve kripto varlıkların risk profiliyle ilgili bilgileri sağlayabilmesi gerekiyor. Ek olarak bir banka sıradan finansal ifşalarının yanı sıra kripto paralarla ilgili hizmetlerini de kamuyla paylaşmalı ve yerel düzenlemelere uyum sağlamalı.

BCBS’nin raporu her ne kadar geleneksel finans çerçevesinden yazılmış olsa da raporun özellikle kripto paralarla ilişkilendirilen riskler kısmı klişe olmaktan öteye geçemiyor. Dolayısıyla raporun benzer kurumlar tarafından hazırlanmış diğer raporlarda belirtilenlerin dışında yeni bir bulgu ortaya koyduğu söylenemez. Raporun belki de en/tek önemli kısmı, kripto para sektörünün bankalara ve finansal istikrara karşı tehdit oluşturduğunun açıkça ifade edilmesi.

 

Kaynak: Cointurk

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>