Ethereum 2.0 Geliştirmesi “Beacon Chain” Test Aşamasına Yaklaştı

Ethereum 2.0 için masa üstü Ethereum programı geliştiren Nimbus, Proof Of Stake (PoS) konsensüsüyle çalışan Beacon Chain’in test aşamasına yaklaştıklarını açıkladı.

Beacon Chain

Nimbus geliştiricilerinden Yuriy Glukhov test ağının çok yakında tamamlanacağını ve şu anda Beacon node’larının simülasyonunu gerçekleştirdiklerini, onaylayıcıların ağa dahil olup test aşamasına geçileceğini belirtti. Bu da aylardır geliştirilen Nimbus’un son aşamalara geldiğini ve bilgisayarlarda çalışabildiğini gösteriyor.

Bir diğer ETH 2.0 program geliştiricisi Sigma Prime yeni bir ETH 2.0 programı Lighthouse’un son aşamalarına geldi. Sigma Prime’ın kurucularından Age Manning optimizasyon aşamasında olduklarını, önümüzdeki haftalarda ağ oluşturma ve senkronizasyon konularına yoğunlaşacaklarını ifade etti. Yani farklı bilgisayarlarda aynı node eklentisini çalıştırılacak ve farklı programlar arasındaki uyum test edilecek. Bunun ardından 3. partiler kodu denetleyecek, tahminen yıl sonuna doğru programlar hazır olacak.

Ethereum PoS

Beacon Chain’in en önemli özelliği PoS konsensüsündeki hisse sahiplerine (staker) ve onaylayıcılarına ek olarak PoW bloklarını da onaylaması. Bu yüzden Beacon Chain’de token’larını pay edenler PoW node’larını da çalıştırmaları gerekiyor. Beacon ağında staker (PoS’in madencileri olarak görülebilirler) olmak için herhangi biri 32 ETH’yi bir akıllı sözleşmeye göndererek konsensüse katılabiliyor. Tahminlere göre staker’lar pay ettikleri ETH miktarına göre yıllık %8 ile %5 arasında ETH kazanacak. Şu anda ETH ağında madencilere oluşturulan blok başına 2 ETH ödül veriliyor. Beacon Chain devreye girdiğinde bu ödül 0,82 ETH’ye düşürülecek. Beacon Chain’in 2 yıl içerisinde kullanılmaya başlaması bekleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>