Ethereum Hard Fork’unda Son Durum Ne? Hangi Borsalar Destekliyor?

Ethereum sıradaki kilometre taşına ulaşmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Constantinople adı verilen hard fork dört aşamada yapılıyor ve son aşamaya gelindi.

Geliştirmeler Ağustos 2018’de teste tabi tutuldu ve bazı hatalar tespit edilince hard fork’un devreye girme zamanı ertelendi. Bütün hazırlıkların tamamlamasının ardından son verilen tarih 14-19 Ocak oldu. Bu tarihler arasında Ethereum Blockchain’inde 7080000 numaralı blok kazılacak ve hard fork gerçekleşmiş olacak. Hard fork zamanı tahminleri ortalama blok oluşturma süresine göre yapıldığı için fork büyük olasılıkla 16 Ocak’ta gerçekleşecek.

Şimdiye kadar 19 borsa Ethereum hard fork’unu destekleyeceğini duyurdu. OKEx ve Huobi hard fork’u ilk onaylayan borsalardandı. Huobi kullanıcılarına fork tarihinden önce ETH yatırma işlemlerini yapmalarını gerektiğini duyurdu. Bittrex ve Binance de hard fork’un bütün teknik gerekliliklerini karşılayacaklarını açıkladı. Ayrıca Türkiye merkezli kripto para borsası BtcTurk de Ethereum hard fork’unu destekleyecek.

Constantinople hard fork’u Ethereum topluluğunun büyük çoğunluğu tarafından destekleniyor. Değişiklikler sayesinde Ethereum’un şu an kullandığı proof of work (PoW) protokolünden proof of stake (PoS) protokolüne geçiş için adım atılmış olacak. En nihayetinde tamamen PoS’e geçmeyi planlayan Ethereum geliştiricileri böylece daha iyi ölçeklendirme ve daha az enerji kullanımı sağlamayı hedefliyor.

Hard fork’un getireceği bir diğer yenilikse madencilerin bloklardan aldığı ödülün 3 ETH’den 2 ETH’ye düşecek olması. Madenciler ve node’lar fork hakkında bütün konularda filir bilriğine varmış durumdalar ancak geçtiğimiz günlerde Ethereum node’larının sadece %14,6’sının yeni sürüme geçtiğini sizlere bildirmiştik. Fork’un gerçekleşmesine az bir zaman kala Ethereum topluluğundan birkaç isim node’lara yükseltme yapmaları konusunda çağrı yaptı.

 

Kaynak: Cointurk

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>