Kripto Para Borsaları Güvenli Mi?

Yeni bir varlık sınıfı olarak kullanıcılarının karşısına çıkan kripto paralar küresel finansal sistemdeki mevcut sorunları tarihe gömmek ve bireylere finansal özgürlük kazandırmak için yola çıktı. Engellerle dolu bu uzun yolda kriptoları birçok sorun karşıladı. Bu sorunlardan birisi de zafiyeti milyonlarca dolara mal olabilen güvenlik hususu.

Güney Koreli yetkililerin geçtiğimiz günlerde yürüttüğü bir denetim çalışmasının ardından ortaya bir hayli ilginç sonuçlar çıktı. Çalışmalarda ülkedeki kripto para borsalarının üçte ikilik bir kısmının devletin güvenlik denetimine tamamıyla uymadığı tespit edildi. Bilim Bakanlığı, İnternet ve Güvenlik Kurumu, Finans ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen denetim kapsamında ülkede faaliyetlerini sürdüren 21 farklı kripto para borsası 85 adet güvenlik durumuna göre inceleme altına alındı.

Coindesk’in haberine göre borsalardan yalnızca yedisi (Upbit, Bithumb, Gopax, Korbit, Coinone, Hanbitco ve Huobi Korea) tüm testleri başarıyla tamamlayabildi. Kalan 14 borsanın ise “düşük güvenlik nedeniyle siber saldırılara elverişli” olduğu ifade ediliyor. Bakanlık bu borsaların isimlerini açıklamadı ve güvenlik açıklarını “temel bilgisayar ve ağ güvenliği ile ilgili güvenlik sistemlerinin yönetilmemesine ve kurulmamasına” bağladı.

Kripto para borsaları geçmişte birçok defa siber saldırıya uğradı ve bunun sonucunda milyonlarca dolar değerinde kripto para çalındı. Bu saldırılardan en çok konuşulanlar arasında geçmişte Mt.Gox borsasına düzenlenen ve piyasayı derinden sarsan girişim yer alıyor. 

 

Kaynak: Cointurk

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>