Mt. Gox CEO’su İle İlgili Karar Açıklandı!

Kapatılan kripto para borsası Mt. Gox’un eski CEO’su Mark Karpeles ile ilgili mahkeme kararının bugün açıklandı. Bloomberg’in yaptığı açıklamaya göre Karpeles, finansal kayıtlara müdahale etmekten suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldı. Ancak zimmete geçirmeye dair bir kanıt bulunmadığından beraat kararı verildi.

Karpeles’in Beraatine Karar Verildi

Tokyo Bölge Mahkemesi, hack girişiminin verdiği zararları gizlemek için kişisel finansal varlıkları ile borsa varlıklarını karıştırdığı gerekçesiyle Karpeles’i suçlu buldu. Mahkeme Karpeles’in iki buçuk yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.  Ancak zimmete geçirmeye dair herhangi bir kanıt olmadığı gerekçesiyle Karpeles’in beraatine karar verdi.

2011 yılında saldırıya uğrayan borsada 24.000 alacaklının bu durumdan etkilendiği belirtilmişti. 2014 yılının başlarında iflasını açıklamasının ardından 850.000 Bitcoin’in yani o zamanki değeriyle yaklaşık olarak 460 milyon doların kayıp olduğu açıklanmıştı.

Mt. Gox CEO’su zimmet ve dolandırıcılık iddialarıyla 2015 yılında tutuklamış ancak 10 ay sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

Mahkeme Karpeles’i Suçladı

Öte yandan Bloomberg’in açıklamalarına göre mahkeme Karpeles’i “kullanıcıların güvenine büyük zarar vermekle” suçladı:

Sanık, uzmanlık derecesinde bilgi birikimi olan bir mühendis. Ancak bu, cezai suç işleme konusunda statüsünü ve yetkisini kötüye kullanması için bir mazeret değil.

Cointelegraph’ın haberine göre, 2017 Temmuz’da duruşması başladığından beri Karpelesmasum olduğunu dile getiriyor ve yüzde 99 oranında mahkumiyete sahip Japon adalet sistemini suçluyor. Karpeles yasal mercilere ulaşım imkanı tanınmadan aylardır sorgulandığını ve itirafı imzalamaya zorlandığını ifade ediyor.

Bunların yanında Mark Karpeles, 2018’in nisan ayında Mt. Gox’un iflasından dolayı özür dilemiş ve “Böyle biteceğini düşünmemiştim. Yaşananlar için herkesten özür dilerim” açıklamasını yapmıştı…

 

Kaynak: Cointurk

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>