Piyasadaki Litecoin Miktarı Ne Kadar Oldu?

Medium ve LitecoinBlockHalf tarafından yapılan paylaşımlara göre bugün, piyasadaki halihazırda çıkarılmış Litecoin miktarı 60 milyona ulaştı. Bu rakam kripto para için bir dönüm noktasını işaret ediyor olabilir…

Tüm Litecoin’ler çıkarıldığında piyasada toplamda 84 milyon LTC olacak. Dolayısıyla şu anda toplam LTC miktarının %71,5’i çıkarılmış durumda. Yani geriye çıkarılacak 24 milyon LTC kaldı.

Bunun yanında Litecoin madencilik ödülünün her 840.000 blokta bir yarılandığı biliniyor. Bir sonraki yarılanmanın da bu yıl 8 Ağustos tarihinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla ödülün 25 LTC’den 12,5 LTC’ye düşmesine yaklaşık olacak 208 gün olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca Litecoin’in resmi web sitesi olan Litecoin.com son LTC’nin çıkarılacağı tarihle ilgili de şu bilgiyi paylaşıyor:

Son Litecoin sistemin matematiğine göre 2142 yılında çıkarılacak. Bu noktada madencilik ödülünün de 0.00000042 LTC olacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Aralık 2017’de yani kripto para piyasasının gördüğü en büyük boğa koşusunun yaşandığı sırada Litecoin yaratıcısı Charlie Lee, LTC’nin değerinin 20 dolara kadar düşebileceği konusunda yatırımcıları uyarmıştı. Lee bu tahmini Litecoin yaklaşık 300 dolar seviyelerindeyken yapmıştı. Hatta bütün kripto paraların yaklaşık olarak %90 oranında düşeceğini iddia etmişti.

Lee’nin tahmini 15 Aralık’ta Litecoin 23 dolara kadar düşünce gerçeklik kazanmış oldu. Litecoin’in bu seviyeyi gördüğü gün Bitcoin’inde uzun süre sonra 3,200 doları gördüğü günle aynı gündü.

Bunlarla beraber Litecoin 2019’un ikinci haftasını yaklaşık olarak 32,60 dolarla kapattı. Ancak Litecoin’in madencilik ödülünün yarılanması yaklaştıkça fiyatında bir artış gözlemlenebilir…

 

Kaynak: Cointurk

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>