Telegram’ın kripto parası çıkmadan türevleri geldi

Londra merkezli bir kripto para borsası, Telegram‘ın kripto parası GRAM için bir türev sözleşme başlatmaya hazır olduğunu açıkladı.

Dün yapılan duyuruda Xena Exchange, XGRAM adı ile listelenen daimi sözleşmelerin artık halka açık işleme uygun olduğunu bildirdi. 100 kata varan kaldıraç oranına sahip olan türevlerin Mart ayı içinde piyasaya sürülebilecek GRAM için likidite sağlamalarının amaçlandığı kaydedildi.

Türevler ilk önce 28 Şubat’ta birkaç seçilmiş borsacı için beta modunda kullanıma sunuldu. Dün itibari ile de herkese açıldı.

Xena Exchange’in CEO’su Anton Kravchenko, “GRAM token’ının önemi ve türev sözleşmeler için potansiyel değeri göz önünde bulundurulduğunda kripto para piyasasının bütünü için önemli bir adım.” dedi.

Daimi sözleşme nedir?

Daimi sözleşme, bir vadeli sözleşmede olduğu gibi önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden varlık ya da emtia almak ve satmak için yapılan bir anlaşma. Adından da anlaşılabileceği gibi pozisyon, borsacı istediği sürece korunabilir. Vadeli sözleşmeden farklı olarak herhangi bir süre sonu bulunmaz. Daimi sözleşmeler, bir son tarihe sahip olmadığından beklenmedik fiyat dalgalanmalarına karşı iyi bir riskten korunma yöntemi olarak görülür.

Öte yandan Telegram’ın Blockchain platformu Telegram Open Network (TON) ve kripto parası GRAM, merakla bekleniyor. Ocak ayında TON’un yüzde 90’ının bittiği bildirilmişti. Platformun Mart ayı içinde piyasaya sürülebileceği ifade edilmişti.

GRAM için gerçekleştirdiği iki özel token satışı ile 1.7 milyar dolar toplayan Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, 2019’un şirket tarihinin en önemli yılı olacağını iddia ediyor.

 

Kaynak: Uzmancoin

Yorumunuzu Bizimle Paylaşın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>